Om vår vandring

Vår tågluff började ju nere på den italienska klacken, i Apulien. Nu har vi rest norrut till den allra sydöstligaste delen av Tyskland, till Berchtesgaden. Här börjar del två av vår resa. Vi ska vandra i 6 dagar i den del av Alperna som heter Chiemgaueralperna, det säga det nordöstra hörnet. Vi vandrar omväxlande i Tyskland och i Österrike. Starten är Königssee och finalen Chiemsee, båda i Tyskland. Detta är en sådan typ av vandring som vi älskar och gjort ett antal av vid det här laget, en vandringsresa med förbokade boenden och där bagaget transporterats och mellan orterna medan vi själva bara bär dagens packning.

Königssee

Vandringsstart

Denna första dag börjar med en transfer. Vi har bott nere vid Königssee, men skjutsas upp till en parkeringsplats utanför orten Ramsau. Dagens etapp går till Weißbach i Österrike.

Gårdagskvällen gick vi och lade oss till ljudet av regn som ihärdigt smattrade mot hotellets tak och fönster.

– Hur ska det bli, hur ska det gå? Nojar jag. Tänk om vi bara får regn alla dagar på vår vandring?
– Vad skönt med en urladdning, det behövdes i det varma vädret. Nu blir det lättare att vandra. Och det är klart att vädret kommer att bli bra. Säger Christofer fridfullt.

Denna första dag är dock molnen relativt låga. Men vi startar i uppehåll. Stigen går genom skog, längs med Mühlbach-forsen. Svag uppförslutning. Vi stegar på. Vi var hela 7 vandrare i minibussen som släpptes av samtidigt, så det blir en liten ofrivillig tävling. Vi mäter oss lite mot varandra. Ingen vill vara sist. Sacka efter.

En timme ungefär till dagens första höjdpunkt och stopp, Hintersee. En vacker grönglittrande sjö. Leden tar oss runt sjön och väl på andra sidan börjar regnet. Ett lätt strilande regn. Vi stoppar bort kamerorna och drar på regnskydd på ryggorna, men bryr oss inte om att ta på regnjackor. Så mycket regnar det inte.

Precis när vi kliver in i nationalparken, parkerar stora militärfärgade jeepar in på vägen framför oss. Allvarliga män i militärkläder kliver ur på rad. Vi håller undan för att inte vara i vägen för det som ju måste vara någon militär övning av något slag, men männen spricker upp i leenden och hälsar glatt.
– Välkommen till nationalparken!
För det är ju inga militärer, utan nationalparksvakter, ska det visa sig. Vilket pådrag för en nationalpark!

Berchtesgaden nationalpark

I nationalparken vandrar vi med höga, vackra berg, vars toppar delvis skyms av molnen, i fonden. Men regnet upphör snart och det dröjer inte länge innan vi ser vår första strimma av blå himmel. Vid en dramatisk hängbro spricker det upp och vi ser solen för första gången idag. Hurra!

Högst upp på toppen av dagens vandring ligger Bindalm. En vådligt söt liten Alm, det vill säga fäbod. Här finns hela två små stugor med serveringar, varav vi väljer den högra. Och här huserar ett alldeles bedårande äldre par. Stugan är liten och enkel. I den främre delen brer man mackor till sina gäster och i den bakre delen ligger lagården. Där korna för dagen står uppstallade, förmodligen på grund av nattens regnoväder.

Menyn är enkel, man säljer öl och smörgåsar. Smörgåsar med olika varianter av egentillverkad ost. Vi tar en smörgås med vitlöksost och en med mixade ostsorter. Himmelskt gott!
Farbrorn minglar och pratar på.
– Är ni möjligen från Nederländerna?
– Nej Sverige, får vi förklara och då vill frun i huset veta om vi gör en vandring på flera dagar och i så fall vart vi är på väg.
Tyska är det språk som funkar här. Det söta paret har inga språkkunskaper bortanför den egna tyskan.

Vi vandrar vidare, så glada och lyckliga som man bara kan bli av en öl, en lokaltillverkad ostsmörgås och ett 100% genuint möte på resa.

Vi vandrar in i Österrike

Några hundra meter senare vandrar vi in i Österrike. Här ligger ytterligare en matservering, i Hirschbichl, men det är mer en vanlig restaurang, med bilväg till och sånt, så vi är glada att vi stannade uppe vid Bindalm hos det söta paret.

Nu är det nedför som gäller. Över fält, genom kohagar och förbi små söta stugor.

Seisenbergklamm

Vandringen avslutas idag genom Seisenbergklamm, en smal ravin där en alpfors genom årtusendena gröpt ur klammen på sin väg ner från berget. Vi har besökt Klamm´s förut i Tyskland och Österrike och de är alltid mycket sevärda och trevliga att besöka.

Vi landar kort därefter på vårt trevliga värdshus för natten där vi får utmärkt mat och en mycket trevlig service.

Knödel!

Fakta om vandringen dag 1

Dagens vandring var 20,4 kilometer, 548 meter uppför och 523 meter nedför. Vi var ute i 5 timmar och 57 minuter exklusive lunchrasten men inklusive alla kortare raster och fotostopp.

Dagens höjdpunkter var den vackra Hintersee, den förtjusande Bindalm med sitt söta par och till sist Seisenbergklamm. Vi är nöjda, dagen känns som en bra start på vandringsresan. Lagom ansträngande som en upptakt. Men vi hoppar på ännu större och mäktigare vyer vad det lider. Samt ännu mer sol förstås.

Missa inga inlägg. Glöm inte att följa 4000mil på Facebook och på Instagram.

4 Comments

  1. Vilken underbar vandringsdag ni har gjort, där på almen skulle jag kunna tänka mig sitta precis som ni gjorde, mysigt.

    • Gunilla Yourstone

      Ja om du någonsin kommer i närheten måste du äta ostmacka där, vid precis samma bord! 🙂

  2. Nämen alltså den bilden där ni skrattar rakt ut i kameran måste vara den absolut bästa bilden jag har sett på den här bloggen 😍😍 Så levande, den måste ni bara rama in!!

    • Gunilla Yourstone

      Ja, mer såna bilder än de där man tillkämpat försöker se så bra ut som möjligt. 🙂

Leave a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *