Vilken religion har innevånarna på Mauritius? Vi googlade faktiskt just detta kort innan vår egen resa, och fick det något förvånande svaret att en majoritet här är hinduer. Men att befolkningen är delad i 3 delar religionsmässigt. Enligt Wikipedia är 47,9 % hinduer, 32,3% kristna och 18,2% muslimer. Resterande del tillhör antingen en övrig religion eller ingen religion alls.

Hur blev det då så?

Jo, Mauritius historia är att landet blev en fransk koloni på 1700-talet. Fransmännen anlade sockerplantage och tog hit afrikanska slavar som arbetskraft. När britterna tog över ön som koloni och sedan på 1800-talet avskaffade slaveriet, började plantageägarna i stället att importera billig arbetskraft från Indien. Så kom det sig att en relativt stor grupp av befolkningen idag är av indiskt ursprung och praktiserande hinduer.

Vi har faktiskt aldrig besökt ett hinduiskt land förut och aldrig besökt ett hinduisk tempel. Därför står detta högt upp på vår önskelista inför resan. Vi hinner också med 3 stycken olika tempel som var och en ger lite olika upplevelser.

Kailassam Temple

Kailassam Temple ligger i huvudstaden Port Louis och är Mauritius äldsta hinduiska tempel. Vi besöker templet samtidigt som den botaniska trädgården, de ligger hyfsat i närheten av varandra med endast 16 minuters körtid emellan. Detta är det vackraste av våra tre tempel, som en liten färgglad pralin i härliga pastellfärger.

Vi kommer hit en tisdag mitt på dagen. Då är templet obemannat och helt tomt på andra besökare. Vi vandrar runt en sväng på egen hand och beundrar de vackra utsmyckningarna.

Vid entrén hänger en skylt om att skor är förbjudna i tempelområdet och vi tar därför av oss skorna. Det medför dock att vi nästan bränner upp fötterna på de delar av templet där solen ligger på mot markbeläggningen.
– Hur är det tänkt, undrar vi förvirrat, hur ska man kunna gå barfota här? Men när vi besöker de andra templen senare, under pågående ceremonier, ser vi då att man satt upp tältdukar som skuggar området mot solen och då går det förstås utmärkt att gå barfota.

Grand Bassin Temple

Detta är det heligaste av de hinduiska templen på Mauritius och, antar vi, det största och mest besökta. Detta är ett helt tempelområde beläget runt en sjö. Sjön anses tydligen som helig, som vi förstår det. Vi åker hit vår sista dag på Mauritius, innan ett sent kvällsflyg hem.

Vi kommer västerifrån och när vi gör högersvängen in till tempelområdet undrar vi ”vad fasen är det som händer?” För Mauritius har ju tidigare gjort sig känd i vår bok för smala, krokiga, gropiga vägar utan vägren. Men här är det trefiligt med nylagd asfalt i båda riktningar. Sedan stora parkeringsplatser. Som utanför en idrottsarena eller nåt.

Slutsatsen är att hit till templet måste det komma enorma mängder människor vid större högtider. Idag är det vanlig lördag och normalmycket folk. Vi möter både turister, hinduer som utövar sin religion och picknickande lokalfamiljer på området.

Området börjar med två enorma statyer förställande två hinduiska gudar. Nedanför den bortre av statyerna kan man köa för att bli välsignad och få en prick i pannan. Även icke-hinduer är välkomna att välsignas om man vill. Sedan en gångväg runt sjön. På andra sidan ligger själva templet. Här finns diverse gudastatyer utplacerade mot vattnet. Många människor rör sig runt statyerna och placerar även ut frukt vid dem. En slags offergåva, antar vi.

Välsignelse pågår

Snart börjar en ceremoni inne i templet. Vi går in och ser människor köa och gå fram till någon form av präst som mottar ytterligare offergåvor och placerar ut vid gudastatyerna inne. Efteråt snurrar besökarna runt något varv samtidigt som prästen mässar böner. Allt är väldigt rituellt och följer givna mönster.

Vi går ut igen och nu när människorna förflyttat sig in i templet har aporna anlänt. En stor apflock är i full färd med att vittja statyerna på den offrade maten. Som vi uppfattar det är stölderna inte något problem utan verkar vara den accepterade gången.

Mycket intressant, tycker vi att det är, att få smyga med lite på sidan om här och se de religiösa ritualerna på nära håll.

Tookay Temple

Vårt sista tempel är Tookay Temple, hyfsat nära Grand Bassin Temple. Detta tempel är till sitt utseende rätt likt Kailassam Temple, men här pågår, precis som i Grand Bassin Temple, någon form av religiös cermoni.

Vi bjuds generöst in i templet för att se ceremonin. Rent generellt får vi intrycket att hinduismen är inkluderande. Att dela tron är inget krav för att få vara med eller att bli välsignad.

Söt, röd fågel utanför templet.

Att besöka ett hinduiskt tempel

Det man behöver tänka på om man besöker ett hinduiskt tempel ät följande.

  • Skorna ska tas av vid entrén till templet. Man går in barfota
  • Övrig klädsel är påklätt, täckta axlar och knän
  • Fotsulorna är orena och får aldrig riktas mot en gudabild i templet

Om man vill gå runt och kolla själv i templet kan det vara smart att komma en veckodag, mitt på dagen. Om man vill se och delta i de religiösa ceremonierna, är det bättre att besöka under helgen.

Läs också: Var ska man bo på Mauritius? – här bodde vi

Missa inga inlägg. Glöm inte att följa 4000mil på Facebook och på Instagram.

2 Comments

  1. Inte visste jag att de flesta på Mauritius var hinduer, men visst är deras tempel något alldeles extra. Jag gjorde en månads ryggsäcksluff på tvärs över södra Indien för snart femton år sedan men just alla besök i de häftiga templen är något som jag verkligen kan längta tillbaka till. Vi besökte bla a Trichy och tempelstaden Madurai, som har södra Indiens största tempelområde, gissa om det fotograferades. Nu när jag såg era bilder på den blå Vishnu och Shiva med sina fyra armar, samt alla vackra (och mindre vackra) utsmyckningar fick jag plötsligt en otrolig längtan till Indien igen, detta alldeles fantastiska land. Samtidigt är jag rädd för att mycket har förändrats sedan första besöket 2007,men den som lever får se….

    • Gunilla Yourstone

      Ja templen i Indien måste ju vara något alldeles extra! Skulle gärna lyckas ta mig dit någon dag. 😊

Leave a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *