Onsdag är ingen vanlig dag i Ouaouizeght. För onsdag är marknadsdag. Onsdag är fest, alla är lediga, tar på sig sina finaste kläder och beger sig till marknaden. I en värld där många ännu lever utan fordon och mobiltelefoner blir marknaden fortfarande den plats där man har möjlighet att kolla in varor, handla, skvallra och göra upp affärer. Så som det brukat vara runtom i världen i gångna tider.


Vi flanerar sakta ned från vår lilla by till Ouaouizeght. Utsikt hela vägen. Ängarna färgas röda av vallmo, åsnorna skriar åt varandra mellan gårdarna. Temperaturen är fortfarande förmiddagsmild, allt är lugnt och öde, de flesta har redan begivit sig ner till stan vid det här laget.



Nere i stan är det första som händer åsneparkeringen. En skuggig lund där åsnorna binds upp under träden. Åsnorna som i eftermiddag ska lastas med dagens inköp och frakta dem hem. En veckas förnödenheter av mat.


På grönsaksmarknaden är det full fart. Under skuggande presenningar saluförs potatis, morötter, äpplen, lök, paprika. Ja allt som behövs för att laga en välsmakande tagine.


Vi handlar lite av varje. Som vanligt tar man sig utmärkt fram med gester och kroppsspråk. Vill man förstå varandra så gör man sig förstådd.





Snart blir det för varmt i folkvimlet. Vi gör som seden bjuder. Sätter oss ner i skuggan och beställer in en kanna myntate. Iakttar. De förbipasserande kastar blickar åt vårt håll. Snabbt, förstulet, och sedan bort igen. Vi väcker uppmärksamhet. Avviker. Men ingen vill stirra.
Vi är nog mer ogenerade. Att titta på folk är ett nöje vi gärna unnar oss. De två unga tjejerna med västerländska kläder och utan slöjor som flörtar med killarna på bordet framför oss på caféet och orsakar tumult runt bordet.



Sedan är det äntligen dags. Christofer skickas hem till lodgen igen. I uppförsbacke. Vi damer har nämligen en bokad tid på stadens hamam. En njutningsfylld timme av massage och skrubb på det kaklade golvet i stadens badhus. En värdig avslutning på en upplevelsefylld dag.

Läs också: Vårt besök på Hamam i Marrakech – bad, avslappnad kroppskultur och en puss på kinden
Missa inga inlägg. Glöm inte att följa 4000mil på Facebook och på Instagram.





