En vecka med tonårsdotter i New York. Hur illa kan det egentligen sluta, undrar man ju lite oroligt innan avresa. Och New York ÄR helt klart en dyr stad, samtidigt som dollarn är rekordhög. Så här dyrt blev det för oss.

Äta ute

Här varierar det förstås ganska stort. Vi hamnade på ett ställe där de hade små-rätter. Man rekommenderade c:a 6 rätter per person och varje rätt kostade runt $20. Vi tackade för oss och betalade vår flaska vatten ($9). På restaurangen bredvid beställde vi in en paella för två till priset $45.

En normal måltid på ett ställe med normala priser kostar mellan $15-$25. Vill man ha en öl till maten så lägg till $7.

Dricks ingår inte i priserna. Räkna med mellan 15-20% för detta.

Hur dyrt är det egentligen i New York

Frukost

Den amerikanska frukosten är kliniskt fri från alla sorters frukt och grönt. Här är det bacon, ägg och bröd som gäller, gärna i form av en beagle. Amerikanska pannkakor fungerar förstås också.

Vårt favoritfrukostställe blev Panera Bread på 330 7th Ave.

  • Ägg-bacon-ostmacka $4,59
  • Caffe Latte $3,89
  • Frappé Frozen Caramel $4,79

Moms tillkommer.

Hur dyrt är det egentligen i New York

Hotell

Boende är riktigt dyrt på Manhattan. Vi bodde i ett litet rum på City Room NYC – Chelsea med dusch och WC i korridoren, utan frukost och betalade 8910 kronor för 5 nätter.

Läs om var man ska bo i New York här.

Sevärdheter

  • Top of the rock $32 (ingår i City Pass och New York CityPass, se nedan)
  • Empire State Building (top and main deck, 102 och 86 vån) $52
  • Empire State Building (main deck, 86 vån) $32 (ingår i City Pass och New York Citypass, se nedan)

Hur dyrt är det egentligen i New York

Olika City Pass

Om man tänkt sig att beta av många olika sevärdheter, lönar det sig ganska snabbt att köpa ett New York-pass:

City Pass (6 aktiviteter under 9 dagar) $116

New York CityPass (fler aktiviteter med kostar/dag) $191 för 3 dagar.

Shoppa

Vi shoppade inte så mycket men Hannah köpte ett par Adidas Superstar Shoes för 566 kronor. Kostar 999 kronor i Sverige.Hur dyrt är det egentligen i New York

Tunnelbana/transporter.

En enkelbiljett kostar $3. Med ett MetroCard laddat med pengar istället betalar du bara $2,75 per resa.

Att åka tåg med NJ Transit till eller från Newark Liberty International Airport till New York Penn Station kostar $13.

Hela resan

Total kostnad för oss 2 inkl. flyg och boende 5-10/10. 30.331,00 kronor.

Tar vi bort resa och boende så blir det 9.030,00 kronor = 1.505,00 kronor/dag.

Hur dyrt är det egentligen i New York
Manhattan Saddlery New York – Riktigt höga priser enligt Hannah.

Hur dyrt är det egentligen i New York

Välkommen att följa 4000mil på Facebook för fler resetips och reseberättelser.

 

9 kommentarer

          Lämna en kommentar

          E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *