Italien är ingen billig destination. En middag för oss tre kunde utan svårighet dra iväg till bortemot 1000 kr eller mer.
Men Italien är ju alltid Italien och italiensk mat är ju framför allt alltid italiensk mat, så det får väl helt enkelt vara värt det.

Precis när man vant sig vid de italienska priserna, var det dags för Venedig och då åkte prisnivån upp ytterligare 30%, eller i förekommande fall till och med 100%.
Bara att bita i den sura skeden och ta äpplet i vacker hand. Eller hur det nu var.

Så här var prisläget vid Gardasjön

Bensin: 14 kr/l

Linbanan i Malcesine: 22 Euro

Inträde kastellet i Malcesine: 5 Euro

Hotellrum i juni: från 100 Euro, men ofta 200 Euro

Hur dyrt är det egentligen i Venedig?

Middag

Antipasto: 10-12 Euro

Pastarätt, Primi Piatti: 6-11 Euro

Pizza: 7-12 Euro

Secondi Piatti: 18-24 Euro

Öl: 3-4 Euro

Flaska vin: från 18 Euro och uppåt

Drink: 4-8 Euro

Kulglass, två kulor: 2,5 Euro

En stor flaska vatten: 2 Euro

Hur dyrt är det egentligen i Venedig?

Och så här i Venedig

Gondoltur 30 min, upp till 6 passagerare: 80 Euro

Enkelbiljett vattenbuss: 7 Euro

24-timmarsbiljett vattenbuss: 20 Euro

Flygplatsbuss: 15 Euro

Hur dyrt är det egentligen i Venedig?

Restaurang

Antipasti: 10-15 Euro

Pastarätt, Primi Piatti: 10-16 Euro

Pizza: 10-16 Euro

Öl: 7 Euro

Flaska vin: från 24 Euro och uppåt

Kulglass, två kulor: 3,5-4 Euro

Hur dyrt är det egentligen i Venedig?

Hotell

Hotell är dyrt i Venedig. Även om man kan hitta hotellrum för dryga tusenlappen även under sommaren, så är priser från 2000 kr upp till 3500 kr per natt för ett hotellrum mer vanligt.

För oss som reste med tonåringar, från början var vi tänkt att vara 4 personer på resan, kändes hotellrum som en utopi och vi valde att istället satsa på lägenhet. Vi bodde i området Dorsoduro, i närheten av Basilica di Santa Maria della Salute och The Peggy Guggenheim Collection.
Vi betalade knappt 4000 kr för 3 nätter och alltså 4 sängplatser. Du bokar vår lägenhet här.

Priserna på boende är förstås generellt högre ju närmare Markusplatsen man kommer. Ett hotell som känns prisvärt och trevligt är detta, Locanda De La Spada.
Vill man komma billigt undan bör man alltså leta boende antingen vid järnvägsstationen eller i mer ocentrala delar av Venedig. Här kan du hitta boenden i Venedig.

Hur dyrt är det egentligen i Venedig?
Vår “hemma-kanal”

Priserna halkade alltså upp ett ordentligt snäpp när vi kom till Venedig, även om det skiljde en del även inom Venedig.

I Venedig hittade vi små “pizza-kiosker”, där man antingen tog med sig pizzan eller åt längs en bardisk vid väggen. Här kunde man köpa pizza för 6 Euro. En bra lunch om man ville spara pengar. Dessa fanns alldeles säkert på de andra orterna också, men för oss var det först i Venedig det började kännas lockade att “fuska” med lunchen så.

Vi handlade även mat i en livsmedelsbutik i Venedig. Så här mycket kostade maten:

Ett paket Barilla pasta: 0,79 Euro

En liten fruktyoghurt: 0,95 Euro

En burk pesto: 4,19 Euro

3 mozzarellaostar: 1,95 Euro

1 melon: 0,90 Euro

3 kiwi: 0,84 Euro

6 skivor parmaskinka: 2,58 Euro

1 kruka basilika: 0,99 Euro

En stor förpackning körsbärstomater: 1,49 Euro

Hur dyrt är det egentligen i Venedig?

Välkommen att följa 4000mil på Facebook för fler reseberättelser och resetips.

 

4 kommentarer

  1. Susanne

    Tack, detta var precis det jag efterlyste i tidigare kommentar 😃

  2. Informativt och bra inlägg! Vi brukar alltid tycka att restaurangbesök i Italien blir dyra, eftersom man alltid lägger på det ena och det andra som kostar extra … (sallad, bröd, pommes frites, platsen man sitter vid …)

    • Gunilla Yourstone

      Håller med om att man beställer in mycket! Och så får det väl vara, för Italien känns inte som landet man vill snåla i vad gäller maten!

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *