Under min resa till Alentejo och Algarve i Portugal var det verkligen full fart hela dagarna. Precis som jag vill ha det. För även om Algarve passar utmärkt för den som bara vill ta det lugnt och ligga på stranden, så ÄR ju det synd, så mycket trevligt som finns att se och göra.
Några förslag:
Lagos med sin fiskmarknad
Lagos är en trevlig stad som jag absolut rekommenderar ett besök i. Härliga kakelbesatta hus á la portugisiskt mode, resterna av en gammal stadsmur och ett fort. Fiskrestaurangerna! De vackra stränderna med sina klippformationer naturligtvis. Som jag skrivit mer om här. Och fyren. Sen ska man besöka matmarknaden också. Lukta på lite kryddor, prova några mandlar, köpa med sig färsk frukt. Och så ska man kolla in fiskmarknaden. En av Europas mest ansedda.
Paddla kajak längs kusten
En total måste-utflykt om man befinner sig i Algarve. Jag paddlade från Lagos hamn, men liknande utflykter finns även från Benagil Beach. Det viktiga är att man paddlar i något av de områden där Algarves vackra klippformationer finns och är som vackrast.
Man paddlar två och två och i en grupp med guide. Förbi vackra stränder, under valvbågar och in i grottor. Kajakerna kommer in på platser dit de större båtarna inte når och man kommer nära både vattnet och den omgivande naturen. Detta är det överlägset bästa sättet att se och få närkontakt med klipporna. Uppifrån land man kan se en del, men kommer aldrig så nära som här. Turen avslutas med en paus på en strand som bara nås från havssidan och sedan anses vi glada amatörer ha paddlat nog för idag. Vi kopplas ihop på två långa led och åker på släp bakom en motorbåt tillbaka. Kungligt!
Cykla
Att Rota Vicentina erbjuder bra cykelleder har jag redan berättat om. Själv är jag inte riktigt den off-road-cyklist av rang som man kanske skulle önska. Asfalt är mer mitt underlag. Så i Sagres cyklar jag med Musette Bike på guidad cykeltur till det gamla fortet och fyren, Sao Vicente, Europas sista utpost mot Atlanten. Turen är skön och helt oavancerad i den sjunkande solen. Vi rör oss hela tiden utmed kusten och med havskontakt. Vi stannar där det finns något att se och rör oss i behagligt tempo. Måsarna ute vid fyren som har hittat ett sätt att förhålla sig till den ständiga vinden, sista bratwursten före Amerika, måste fotas även om det inte lockar att smaka. En glass blir det däremot förstås innan vi vänder tillbaka igen.
Musette Bike har massor av olika turer, de flesta troligen mer avancerade än min.
Vandra
Det finns ett antal riktigt fina vandringsleder i Algarve. Rota Vicentina som sträcker sig hela vägen ner längs Atlanten i västra Algarve.
Leden Via Algarviana är en helt ny led som sträcker sig genom hela Algarve i öst-västlig riktning. Leden går uppe i Algarves bergsområden. Själv provar jag ett avsnitt vid kurorten Monchique. Från Algarves högsta punkt Foia (som för dagen dessvärre är täckt av dimma) och ner till byn. Vi dricker både ur ”kärlekskällan” och av ortens eldvatten för säkerhets skull.
Slutligen finns även en vandringsled längs Algarves södra kust. Här går man längs klipporna från strand till strand, men någon timme mellan varje. Jag provar en delsträcka vid Marinha Beach. Du blir långt ifrån ensam om att gå här. Men vackert är det likafullt.
Jag paddlade och vandrade på min resa tillsammans med Portugal4U. Du hittar deras tour-program här.
Läs alla våra inlägg om Algarve här.
Välkommen att gilla 4000mil på Facebook.
Resan till Portugal genomfördes som en pressresa i samarbete med VisitPortugal
Oslagbara vyer! Tack för tips om kajakande.
En riktigt bra plats att paddla kajak på! 😊
Tack för många bra och härliga tips (+fina bilder). Vi planerar just nu en ”long sray” i mars, när jag börjar min pensionärstillvaro. Då lutar det åt att vi hamnar i Algarve.
Vad härligt! Tror att Portugal är helt rätt val för en long-stay. Skulle gärna göra något liknande. 🙂